Dzieje.pl - Portal Historyczny

21 stycznia

 • Wincenty Witos. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  1874
  / 145 LAT

  W Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców Centrolewu, więzień brzeski.

 • Ksiądz Stefan Niedzielak. Fot. PAP/L. Wdowiński

  1989
  / 30 LAT

  Na plebanii kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie odnaleziono zwłoki zamordowanego księdza proboszcza Stefana Niedzielaka – związanego z opozycją, byłego kapelana Armii Krajowej, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, twórcy Narodowego Sanktuarium Pomordowanych na Wschodzie na Powązkach, współzałożyciela i opiekuna wspólnoty Rodzina Katyńska; sprawcy zbrodni pozostali nieznani.

 • Bogusław Kaczyński. Fot. PAP/S. Leszczyński

  2016
  / 3 LATA

  W Warszawie zmarł Bogusław Kaczyński - popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce, krytyk i publicysta muzyczny, konferansjer, teoretyk muzyki i pianista.

 • Irena Jarocka podczas występu na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. 1973 r. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

  2012
  / 7 LAT

  W Warszawie zmarła Irena Jarocka, piosenkarka, wykonawczyni przebojów "Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam Cię”.

 • Ksiądz Stefan Niedzielak. Fot. PAP/L. Wdowiński

  1989
  / 30 LAT

  Na plebanii kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie odnaleziono zwłoki zamordowanego księdza proboszcza Stefana Niedzielaka – związanego z opozycją, byłego kapelana Armii Krajowej, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, twórcy Narodowego Sanktuarium Pomordowanych na Wschodzie na Powązkach, współzałożyciela i opiekuna wspólnoty Rodzina Katyńska; sprawcy zbrodni pozostali nieznani.

 • 1985
  / 34 LATA

  Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka dokonali pierwszego zimowego wejścia na Dhaulagiri (8167 m) w Himalajach.

 • 1985
  / 34 LATA

  Premiera filmu „Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

 • 1981
  / 38 LAT

  W Łodzi rozpoczął się strajk studentów, zakończony 17 lutego po rejestracji NZS.

 • 1975
  / 44 LATA

  Premiera filmu „Bilans kwartalny” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

 • Stanisław Grzesiuk. Źródło: Wikimedia Commons

  1963
  / 56 LAT

  W Warszawie zmarł Stanisław Grzesiuk, pisarz, pieśniarz, "bard z Czerniakowa"; w czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen; autor książek "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". 

 • 1960
  / 59 LAT

  W Krakowie urodził się Jacek Wójcicki, aktor, piosenkarz, związany z Piwnicą pod Baranami.

 • Stanisław Młodożeniec. 1937 r. Fot. NAC

  1959
  / 60 LAT

  W Warszawie zmarł Stanisław Młodożeniec, poeta, prozaik, współtwórca polskiego futuryzmu.

 • Proces księży krakowskiej Kurii Metropolitarnej, na czele z ks. Józefem Lelito. 1953 r. Fot. PAP/CAF/Z. Wdowiński

  1953
  / 66 LAT

  W Krakowie rozpoczął się tzw. proces krakowskiej Kurii Metropolitarnej, w którym na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób, w tym czterech księży, oskarżonych przez władze komunistyczne m.in. o szpiegostwo; zapadły trzy wyroki śmierci i kary długoletniego więzienia; po kilku miesiącach Rada Państwa zamieniła kary śmierci na kary dożywotniego więzienia. 

 • Bogusław Mec. Fot. PAP/T. Gzell

  1947
  / 72 LATA

  W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Bogusław Mec, piosenkarz, kompozytor, artysta plastyk; do jego największych przebojów należą piosenki "Jej portret", "Na pozór", "Z wielkiej nieśmiałości", "Mały, biały pies".

 • 1940
  / 79 LAT

  W nocy z 21 na 22 stycznia na Podolu w okupowanym przez ZSRS Czortkowie wybuchło antysowieckie powstanie; jego uczestnicy po opanowaniu miasta zamierzali przedostać się do Rumunii.

 • Anna Polony. Fot. PAP/A. Rybczyński

  1939
  / 80 LAT

  W Krakowie urodziła się Anna Polony, aktorka teatralna i filmowa, reżyser, przez wiele lat związana z krakowskim Starym Teatrem; pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; znana m.in. z roli Anieli Dulskiej w filmie Andrzeja Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni”. 

 • 1937
  / 82 LATA

  Premiera filmu "Pani minister tańczy" w reżyserii Juliusza Gardana.

 • Lechosław Goździk podczas wiecu na Żeraniu. 10.1956. Fot. PAP/CAF/H. Grzęda

  1931
  / 88 LAT

  W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Lechosław Goździk, I sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie, legendarny przywódca strajków w październiku 1956 r.

 • 1927
  / 92 LATA

  W Wilnie urodził się Tadeusz Łepkowski, historyk, badacz dziejów Ameryki Łacińskiej i historii Polski XVIII-XIX wieku.

 • Włodzimierz Lenin. Fot. PAP/CAF

  1924
  / 95 LAT

  W Gorkach pod Moskwą zmarł Lenin, właściwie Władimir Iljicz Uljanow, założyciel partii bolszewickiej, organizator i pierwszy przywódca totalitarnego państwa sowieckiego, odpowiedzialnego za represje i śmierć milionów ludzi.

 • Weterani Powstania Styczniowego - od lewej: Wiktor Malewski, Mamert Wandali, Antoni Suss, Walenty Milczarski. 08.1939. Fot. NAC

  1919
  / 100 LAT

  Rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego o zaliczeniu do szeregów Wojska Polskiego wszystkich weteranów Powstania Styczniowego.

 • Alfred Szklarski. Fot. PAP/ADM/CAF/D. Rago

  1912
  / 107 LAT

  W Chicago urodził się Alfred Szklarski, pisarz, autor m.in. cyklu powieści przygodowych dla młodzieży o Tomku Wilmowskim.

 • 1905
  / 114 LAT

  W Krakowie urodziła się Wanda Wasilewska, działaczka socjalistyczna, komunistyczna, pisarka; członek Rady Naczelnej PPS (1934-1937); po wybuchu II wojny światowej przebywała we Lwowie, a następnie w Moskwie; od 1941 r. w WKP(b); w latach 1943-1946 przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, organizacji powołanej przez komunistów polskich w ZSRS; wiceprzewodnicząca PKWN (1944).

 • 1901
  / 118 LAT

  W Warszawie urodził się Janusz Meissner, pilot, pisarz, autor książek o tematyce lotniczej.

 • Gen. Włodzimierz Zagórski. Fot. NAC

  1882
  / 137 LAT

  W Saint-Martin-Lautosque we Francji urodził się Włodzimierz Zagórski, szef sztabu Komendy Legionów Polskich, generał WP; w czasie zamachu majowego stał po stronie rządu; aresztowany 15 maja 1926 r.; po zwolnieniu z więzienia w 1927 r. zaginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

 • Wincenty Witos. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  1874
  / 145 LAT

  W Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców Centrolewu, więzień brzeski.

 • Gen. Józef Hauke-Bosak. Źródło: CBN Polona

  1871
  / 148 LAT

  Walcząc po stronie Francji w wojnie z Prusami zginął gen. Józef Hauke-Bosak; w czasie Powstania Styczniowego naczelnik sił zbrojnych województw krakowskiego i sandomierskiego.

 • 1870
  / 149 LAT

  W Paryżu zmarł Aleksander Hercen, rosyjski pisarz, myśliciel, działacz polityczny i społeczny, wydawca słynnego pisma rewolucyjnego "Kołokoł" ("Dzwon"), współorganizator tajnej organizacji rewolucyjnej Ziemla i Wola; orędownik sprawy polskiej w okresie Powstania Styczniowego.

 • 1850
  / 169 LAT

  W Maluszynie koło Radomska urodził się Józef Ostrowski, ziemianin, członek Stronnictwa Polityki Realnej; poseł do rosyjskiej Dumy (1906-1910); w latach 1917-1918 w składzie Rady Regencyjnej.

Sonda

Którego z nieodbudowanych zabytków Warszawy brakuje Ci najbardziej?

Wybory
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL


Ncs National news Ncs Shopping cheap off white Sportswear Japan porn video cheap anello backpack cheap fjallraven backpack free sex video NCS European News Web NCS NEWS web cheap yeti cup