čtvrtek
24. ledna 2019
Svátek slaví: Milena

ČR: V letošním roce jsme se rozhodli dát prostor tématu, o kterém se v poslední době stále častěji mluví, a to práci žen na mateřské či rodičovské dovolené (MD). Také do Poslanecké sněmovny se loni dostal návrh přejmenovat toto specifické období (překážku v práci) na mateřskou a rodičovskou péči, protože se nejedná o odpočinek… Co maminky na MD kromě péče o potomstvo dělají, co je vede vedle finanční motivace k tomu věnovat svůj čas dalším aktivitám? Zaměřili jsme se na ženy, které se během MD zabývají nebo zabývaly nějakou prací související s kulturou nebo uměním a věříme, že jejich příběhy, šikovných aktivních kreativních žen na mateřské, budou inspirující. O úvod jsme požádali dvě zpěvačky, které své mateřství dokonale zúročily a proměnily v profesní úspěch. Na idylické téma mateřství se podívaly úplně jiným, humorným a ironickým, pro mnohé kontroverzním pohledem. Před pěti lety vypustily do světa klip k písni Laktační psychóza, jenž se doslova přes noc stal hitem, a v listopadu loňského roku duo Mateřská.com vydalo novou desku Automatka. Bára Vaculíková a Lenka Jankovská…

23.01.2019
Zpráva týdne >>>

BRNO: Jak může architektura přispět k lepšímu životu? Takovou otázku položili organizátoři soutěže Young Architect Award studentům a začínajícím architektům. Ukázky jejich nejlepších návrhů, inspirovaných tímto tématem, jsou k vidění v Urban centru.

21.01.2019
Nepřehlédněte >>>

PRAHA: V pátek a sobotu 1. - 2. února 2019, o pololetních školních prázdninách, proběhne v Divadle Za Plotem, v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, finále republikové hudební soutěže FolkyTonk. Na programu III. ročníku, který je organizován ve spolupráci s Nadací ČRo Světluška, je 70 vystoupení mladých hudebníků ve věku 8 - 26 let, v žánru folk a country. Veškerý výtěžek ze vstupného a ze sbírkové akce bude určen na podporu mladých zrakově postižených muzikantů.

18.01.2019

Články


16.01.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Články a komentáře
Knihy, literatura, média

ČR: V těchto dnech si připomínáme 50 let od oběti Jana Palacha, ale i 30 let od tzv. Palachova týdne. Události mezi 15. – 21. lednem roku 1989 se staly největším protestem proti režimu a zahájily normalizační tání. Brutální zásah proti demonstrantům (právě v místech, kde se upálil Jan Palach a také Jan Zajíc) měl pokračování o deset měsíců později - 17. listopadu téhož roku na Národní třídě. Tentokrát ale vyústil v lavinu občanské neposlušnosti a posléze v rezignaci komunistického vedení. Jak na tuto dobu později vzpomínal akad. sochař Vladimír Preclík v knize Sochařům se netleská?


09.01.2019
Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění

HRADEC KRÁLOVÉ: Do Východočeského loutkového divadla (později Drak) v Hradci Králové nastoupila krátce po maturitě, v roce 1960. Začínala od píky. Z lásky k divadlu dělala, co bylo právě třeba, a ohromně ji to bavilo. K jejím přednostem vedle organizačních schopností patřila obdivuhodná vstřícnost a otevřenost vůči kolegům. Když si ji v atmosféře sametové revoluce soubor vybral za ředitelku, souhlasila pod podmínkou, že půjde jen o „záskok“, než se najde ten správný člověk. Nakonec zůstala dalších 20 let. Jana Dražďáková je v Divadle Drak dodnes vítaná a respektovaná.    


02.01.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání

ČESKÁ REPUBLIKA: Seriál Místní kultury, ve kterém jsme se po celý loňský rok zabývali unikátností českých knihoven - od historie až po současnost - dnes uzavíráme. Poslední část věnujeme mimo jiné okolnostem, které předcházely vzniku Masarykova tzv. osvětového zákona o zakládání obecních knihoven z roku 1919, a také proměně Masarykova lidovýchovného ústavu v dnešní Národně informační centrum pro kulturu (NIPOS). Jeho součástí je také veřejná specializovaná knihovna s neméně zajímavou minulostí a současností, jak potvrzuje její ředitelka PhDr. Kateřina Brožová.


27.12.2018
Celá ČR
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění

V letošním roce získala Soňa Juríková, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, na Národní ceně studentského designu hned tři ocenění. Excelentní studentský design roku 2018, Cenu nakladatelství Albatros Media, která umožní vydání její práce a Cenu ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, jenž se pojí s odkoupením vybraného exponátu do muzejních sbírek. Následně pak přibrala ještě jednu, a to Cenu studia Design ATAK (v podobě dvoutýdenní placené stáže v tomto studiu a knihy Kobobook). Vše za svůj Slabikář – do světa slov. Náš rozhovor vznikal bezprostředně po udělení cen.


19.12.2018
Celá ČR
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání

ČR: V březnu letošního roku byl zahájen výzkumný mezioborový projekt Řeč materiálu – tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl. Odborníci z Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Národního památkového ústavu a Národního technického muzea chtějí zmapovat ohrožená řemesla spojená s měšťanským a šlechtickým prostředím. Obory jako štafířství, prýmkařství, štukatérství nebo kamnářství jsou na ústupu a hrozí, že další generace nebude mít, na co navazovat. Protože fundovaných mistrů ubývá, původní materiály jsou nedostupné nebo jsou nahrazovány levnými zahraničními alternativami, hrozí, že některá řemesla zaniknou úplně. Projekt pro čtenáře Místní kultury blíže představuje etnoložka a historička umění PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D., hlavní řešitelka projektu.

EDITORIAL

Časopis Místní kultura si zakládá na privilegiu přinášet dobré zprávy ze společenského a kulturního života, a to ze všech koutů České republiky. V informačně přehlcené době jde o vzácně pozitivní – veřejnoprávní – médium. Za celou redakci Vám mohu slíbit, že tomu nejinak bude také letos.

16.01.2018

Místní kultura newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!

Přihlásit se k odběru RSS pro Místní kultura newsletter

Co se děje

PAŘÍŽ: Karlovy Vary jsou o krok blíže k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. V úterý 22. ledna byla na českém velvyslanectví v Paříži slavnostně podepsána nominační dokumentace jedenácti evropských lázeňských měst, která společně o zápis usilují. Významného ceremoniálu se zúčastnila také delegace města Karlovy Vary vedená primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou.

24.01.2019

BRNO: Na konci roku 2017 navrhlo město Brno novou destinační značku #brnotruestory. Kampaň s touto značkou probíhala v průběhu celého loňského roku v online prostoru i tištěných médiích. Brněnská destinační značka byla nyní odborníky oceněna druhým místem v soutěži Velká cena cestovního ruchu v kategorii 'Nejlepší jednotná kampaň'.

24.01.2019

PLZEŇ: Velkolepý a unikátní scénický počin DJKT pod širým nebem se špičkovým pěveckým obsazením s využitím nejmodernějších technologií představí 28. června 2019 úspěšnou operu italského skladatele Giuseppe Verdiho – Nabucco.

24.01.2019

PLZEŇ: Do Plzně přijede Eugene Chaplin, syn slavného komika a nezapomenutelného tuláka Charlie Chaplina a herečky Oony O´Neillové. V úterý 5. února 2019 bude přednášet na Nové scéně Divadla Josefa Kajetána Tyla. Přednáška začíná v 18 hodin a je součástí baletního představení Chaplin. Vstup na ni je možný pouze se vstupenkou na představení.

24.01.2019

PRAHA: Hlavní město Praha připravilo v rámci mobilní aplikaci Prague Histories, projekt, který je založen na prožitku zpřítomnění historického dokumentu přímo na místě, kde vznikl. Účastník projektu osobně navštěvuje v rámci několika tematických tras (anebo na přeskáčku, podle vlastní volby a polohy svého výskytu) přímo místa, odkud existuje fotografická nebo filmová dokumentace, přičemž (audio)vizuální záznamy historických událostí jsou mu prezentovány přímo z místa, kde stála fotografující nebo filmující kamera.

24.01.2019

ČR: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásilo další ročník soutěže Mladí fotografují památky. Téma je Architektonické dědictví. Uzávěrka pro vkládání fotografií je 15. 3. 2019. 

24.01.2019

OLOMOUC: Muzeum umění Olomouc získalo přes půl miliardy korun na stavbu budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). V pondělí tuto investici schválila vláda společně s dalšími šestnácti projekty, mezi nimž je například obnova pražské Invalidovny či vybudování muzea železnice a retro techniky na Masarykově nádraží v Praze. ​

24.01.2019

Ve zkratce

OLOMOUCKÝ KRAJ: Kraj vyzývá k zasílání návrhů na udělení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2018. Ocení tak významné osobnosti působící na poli kultury nebo výrazné počiny a aktivity, které se během roku 2018 zapsaly do povědomí veřejnosti. Příjem nominací probíhne od 24. 1.  do 4. 2. 2019 (včetně). Kontaktní osoba: Mgr. Jaroslava Píšová, email: [email protected], tel.: 585 508 448. ZDROJ

24.01.2019 - 09:21

ČR: Soutěž o cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy - Památka roku 2018 má uzávěrku 25. 1. 2019. Statut soutěže , Pokyny k soutěži. 

24.01.2019 - 07:50

PRAHA: Poslední rok generální rekonstrukce Státní opery spěje ke zdárnému konci. Je vyhloubena jáma pro jevištní technologie, restaurátoři řeší výzdobu vstupního foyeru a obklady, testují se vzorky dlažby a divadelních sedaček. Vše znovuotevření... Fotografie si můžete prohlédnout ZDE

 
22.01.2019 - 09:38

ZLÍN: Světová premiéra na Berlinale, účasti v zahraničních filmových soutěžích i významné nominace na prestižní filmové ceny; to jsou úspěchy, kterých dosáhly studentské filmové projekty, podpořené Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN, a to z výtěžku aukce umělecky ztvárněných filmových klapek. ZDROJ

22.01.2019 - 09:19

PRAHA: Museum Kampa vystavuje do 27. ledna rozsáhlý grafický cyklus pod názvem Vášeň a vina od slavného španělského umělce Pabla Picassa. Díla, která vznikla ve 30. letech minulého století, jsou zapůjčená ze světově známého Muzea královny Sofie ve španělském Madridu a u nás jsou k vidění vůbec poprvé. Více informací ZDE

22.01.2019 - 07:46

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Kraj zastoupený hejtmankou Ing. Jaroslavou Pokornou Jermanovou a Svaz měst a obcí ČR zastoupený předsedou svazu Mgr. Františkem Luklem, MPA, podepíší v úterý 22. ledna 2019 ve 12 h smlouvu o spolupráci. Slavnostní akt podpisu memoranda se bude konat za účasti médií na Krajském úřadě Středočeského kraje, Zborovská 11, Praha 5 v zasedací místnosti Rady ve II. patře budovy. Zdroj TZ

 

22.01.2019 - 07:25

PLZEŇ: Primátor města Plzně Martin Baxa odkryl pamětní desku věnovanou plzeňské rodačce, profesorce hudby a průkopnici cembalové hry Zuzaně Růžičkové. Deska vytvořená k uctění její památky se nachází na budově Konzervatoře Plzeň v Kopeckého sadech, slavnostní odhalení se konalo 14. 1. 2019, na výročí narození této světově proslulé cembalistky. ZDROJ

21.01.2019 - 10:38

PLZEŇ: Až do konce ledna mohou zájemci hlasovat v Anketě Žebřík o nejoblíbenější Skupinu, Album, Skladbu, Videoklip, Zpěváka, Zpěvačku, Objev, Akci, Film i pro Průser roku. Totéž platí také pro zahraniční část ankety. Z prvního kola hlasování vzejde po pěti nominovaných v deseti kategoriích. V únoru budou zájemci ve druhém kole hlasovat o definitivních vítězích. Výsledky budou vyhlášeny na finálovém večeru 8. března v plzeňském DEPO2015. ZDROJ

21.01.2019 - 10:35

PLZEŇ/PRAHA: Divadlo J. K. Tyla v Plzni v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín připravilo pro diváky premiéru jedné z nejslavnějších operet všech dob. Veselá vdova Franze Lehára v režii ředitele plzeňského divadla Martina Otavy a s hudebním nastudováním šéfdirigenta Norberta Baxy bude mít premiéru 2. února na Nové scéně. V Hudebním divadle Karlín se inscenace poprvé představí 24. ledna 2019. ZDROJ

21.01.2019 - 10:33

OSTRAVA: Město Ostrava zahájilo v srpnu 2018 jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé historii města. Mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu, která je koncipována jako kombinovaná se dvěma koly, by měla být ukončena v červnu 2019. PODROBNOSTI

21.01.2019 - 10:05

Mediálně podporujeme

Partnerské weby


cheap swissgear backpack cheap hydro flask Water bottle European websites free sex movie National news free sex video cheap anello backpack Japan porn video Shopping cheap tumi backpack