Bratislavské letiště odbavilo nejvíce cestujících v historii

18.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo rekordních 2,29 milionu cestujících. Oproti předchozímu roku počet pasažérů na největším letišti na Slovensku, které chce vláda pronajmout investorovi, stoupl o 18 procent. Informovalo o tom včera letiště. Vyšší počet cestujících zaznamenalo i letiště v Košicích.

Aktuality ze světa 3/2019 Premium

Aktuality ze světa 3/2019

18.1. – LOGISTIKA – Amazon hlásí nový rekord v obratu. Koncern Amazon zaznamenal podle vlastních údajů „nejlepší vánoční obchod“ ve svých dějinách. Stoupl počet objednávek přes on-line platformu, jakož i počet členství v Prime. „Tato sezóna byla až dosud naše nejlepší a těšíme se na to, že také v roce 2019 nabídneme našim zákazníkům to, co je pro ně nejvhodnější. Jsme nadšeni, že jen v USA byla v dané sezóně dodána více než miliarda zboží zdarma v rámci služby Prime,“ řekl Jewff Wilke, ředitel pro světové zákazníky Amazonu. Konkrétní údaje o obratu firma neuvedla. Data za loňský rok mají být známa teprve koncem ledna. Avšak před vánočním obchodem si Amazon uložil za cíl zvýšení obratu o 20 procent. „Tvrdý cíl“, jak zjistil již v říjnu Ralf Kleber, šéf Amazonu pro Německo. Ale jak se zdá, bylo ho pravděpodobně dosaženo bez velkých problémů.

Brexit bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi EU a Velkou Británií Premium

Brexit bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi EU a Velkou Británií

18.1. – Tzv. tvrdý brexit bez dohody s EU by omezil nejen část tuzemské nákladní dopravy směřující na britské ostrovy, ale významné logistické a obchodní komplikace by přinesl i farmaceutickým firmám. Znemožnil by totiž plynulý a oboustranný obchod s léky mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Zboží by nebylo možné dovážet ani vyvážet bez nově vydaných registrací a povolení k distribuci. Od března letošního roku tak může dojít k výraznému zpomalení toku zboží oběma směry, upozornil Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která v Česku poskytuje celní služby pro exportéry i dovozce.

Americké přístavy loni vykázaly rekord v kontejnerové přepravě

18.1. – Americké přístavy v Los Angeles a Long Beach loni vykázaly rekord v námořní kontejnerové přepravě. Američtí prodejci a výrobci se totiž chtěli vyhnout chystaným vyšším clům na dovoz čínského zboží. „Je to útok na nákladní dopravu vyvolaný obchodní politikou,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel losangeleského přístavu Gene Seroka.

Přímá linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla být do Vánoc

17.1. – Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla začít fungovat do Vánoc. Pro společnost Air Asia, s jejímiž zástupci dnes v Bangkoku jednal premiér Andrej Babiš, jde o první linku do Evropy. Spojení, o kterém Češi jednají už delší dobu, podle předsedy vlády pomůže turistice i obchodu. V jednání je jeden let denně, řekl Andrej Babiš novinářům po schůzce s tím, že je třeba doladit administrativní záležitosti. Zástupce letecké společnosti proto do měsíce navštíví Prahu.

Snížené DPH na jízdné začne platit v únoru, dopravci asi nezlevní

17.1. – Jízdné ve vlacích, autobusech nebo přívozech i přes snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) zřejmě příliš nezlevní. Dopravci chtějí prostřednictvím ušetřených peněz pokrýt zvýšené náklady na provoz. Vyplývá to z informací největších tuzemských dopravců. Generální finanční ředitelství dnes oznámilo, že nová sazba DPH na jízdné začne platit od 1. února. Místo nynějších 15 procent to bude deset procent.

V roce 2018 přepravila Emirates SkyCargo 2,6 milionu tun napříč šesti kontinenty Premium

V roce 2018 přepravila Emirates SkyCargo 2,6 milionu tun napříč šesti kontinenty

17.1. – Nákladní letecká divize společnosti Emirates, Emirates SkyCargo, přepravila v loňském roce 2,6 milionu tun leteckého nákladu napříč šesti kontinenty. Nešlo jen o běžné zboží, ovoce a zeleninu, farmaceutické produkty, ale také například vesmírné satelity či domácí mazlíčky a další zvířata.

Europarlament chce zajistit kybernetickou ochranu autonomních vozidel

16.1. – Evropský parlament (EP) vidí v autonomních dopravních prostředcích velký inovační potenciál, chce ale, aby Evropská komise (EK) vypracovala strategii kybernetické bezpečnosti a uživatelské ochrany dat související s jejich provozem. Včera se na tom na plenárním zasedání ve Štrasburku shodli europoslanci. Od roku 2020 na evropský trh vstoupí automobily s vysokou mírou automatizace, za jejich provoz bude ale stále zodpovědný řidič. Plně autonomní vozy, které se zcela obejdou bez řidiče, by se realitou evropského provozu měly stát po roce 2030.

Brexit bez dohody může omezit část nákladní dopravy do Británie

16.1. – Tzv. tvrdý brexit, tedy odchod Velké Británie z EU bez dohody, může omezit část tuzemské nákladní dopravy směřující na ostrovy. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob na hranicích, v jejichž důsledku se zvýší náklady na přepravu i bezpečnostní rizika, uvedl zástupce generálního tajemníka sdružení ČESMAD Bohemia Jan Medveď. Britský parlament včera večer odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.

Výběr mýtného na Slovensku loni dosáhl rekordních 213 milionů EUR

16.1. – Výběr mýtného od dopravců za jízdu po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni vystoupil na rekord. Vyplývá to z údajů, které včera poskytl provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

​Pražské letiště zvýšilo počet cestujících o 9 procent na 16,8 milionu

16.1. – Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvýšil se i počet vzletů a přistání, který vzrostl o téměř pět procent na 155 530 pohybů. V tiskové zprávě to včera sdělilo Letiště Praha. Počet cestujících se na letišti každoročně zvyšuje od roku 2013.

spinner

NCS European News Web NCS European News Web cheap Ncs swissgear backpack cheap Ncs yeti cup free sex movie cheap Ncs hydro flask Water bottle cheap Ncs gymshark Yoga clothing NCS European websites NCS NEWS web cheap Ncs tumi backpack